środa, 14 listopada 2012

Środowe myki: sznurkowe zawieszki


Dzisiaj chciałam Wam pokazać pomysł na prostą w wykonaniu ozdobę czy zawieszkę, która może pełnić wiele funkcji. Nada się na święta (ale do nich jeszcze tyyyle czasu!), choć równie dobrze może posłużyć w ciągu całego roku. Najwięcej zależy od kształtu, który wybierzecie.

Do jej wykonania potrzebujemy kawałka tektury lub kartonu (w miarę grubego), kleju (może być vikol, magic - taki, który po wyschnięciu staje się przezroczysty), nożyczek i ołówka.

Na tekturze odrysowujemy wybrany kształt, wycinamy go:


Wycięty kształt smarujemy klejem - najlepiej partiami. Zaczynamy przyklejać sznurek (ja bardzo lubię naturalny, ale nadaje się do tego celu również np. woskowany, jubilerski - lepiej jednak, żeby miał taki sam kolor w środku jak na zewnątrz, a zdarzają się sznurki z rdzeniem białym!). Nie trzeba zaczynać od samego brzegu, zostawmy 1-2 mm (w zależności od średnicy sznurka), brzegi możemy wykleić na końcu:Sznurek można pociąć na kawałki, można też odwijać go i przyklejać z całej szpuli (ale pocięcie jest chyba zdecydowanie wygodniejsze). Na brzegach zawsze zostawiamy co najmniej kilka milimetrów czy centymetr więcej. Sznurek może więc wystawać poza "margines" klejonego kształtu.


Po oklejeniu całości zostawiamy do wyschnięcia. Dopiero wtedy za pomocą ostrych nożyczek docinamy wystający poza brzegi sznurek. Najlepiej odwrócić nasz kształt na "lewą" stronę i docinać wzdłuż linii.Gotowiec wygląda tak:


Ja użyłam kartonu z tektury falistej. Jeśli kształt odrysujemy i wytniemy tak, żeby rurki ułożyły się w pionie, wtedy bez problemu przewleczemy przez nie sznurek i zawieszka gotowa. Jeżeli natomiast używacie pełnej tektury można przykleić zawieszkę z tyłu albo na samym początku przebić dziurkę i zakryć ją naklejanymi pasmami sznurka. Na końcu całość można pokryć cienką warstwą kleju dla zabezpieczenia, ale nie jest to konieczne. Jeśli chcecie, zawieszkę możecie zrobić dwustronną, oklejając awers i rewers. Na tył można też przykleić kolorowy papier.


Jeśli jak ja lubicie "surowe" pakowanie prezentów w szary papier, taka naturalna ozdoba z kilkoma kolorowymi koralikami idealnie wpasuje się w ten klimat.


Oklejonej w taki sposób tekturki można użyć do ozdabiania domu, dekorowania choinki, wykonania przywieszek na prezenty i zamiast bilecików, aby oznaczyć miejsca dla gości, umieścić na kartce świątecznej itd. Zastosowań znajdziecie na pewno o wiele więcej. Można też użyć kolorowego sznurka albo pokusić się o ułożenie wzorków.


W poprzednią środę pokazywałam