środa, 29 lipca 2015

Środowe myki: biblioteka czcionek

Długo szukałam sposobu na uporządkowanie czcionek, które mam zainstalowane na swoim komputerze. Kiedyś pisała o tym, że zrobiłam odpowiedni plik w edytorze tekstu (może być Word albo cokolwiek innego, czego używacie) - tam wpisywałam nazwę czcionki tą właśnie konkretną czcionką. Kiedy na przykład potrzebowałam ozdobnego fontu, przeglądałam szybko zawartość pliku i wybierałam co trzeba. Jedynym minusem tego rozwiązania był fakt, że każdą nową czcionkę należało tam umieścić... a przy dziesiątkach czy setkach fontów, było to zbyt pracochłonne.

Do tematu podeszłam raz jeszcze i tym razem udało mi się znaleźć darmowy program, będący biblioteką czcionek zgromadzonych na moim komputerze. Program nazywa się NexusFont (do pobrania w różnych miejscach, można np. stąd). Ma on kilka przydatnych funkcji, z których korzystam.

U góry znajduje się okienko, w które możecie wpisać dowolny tekst. Pozwala to obejrzeć krój pisma na konkretnym napisie. Przy okazji sprawdzicie też, czy dany font posiada polskie znaki.


Druga bardzo przydatna funkcja to możliwość tagowania każdego fontu. W praktyce oznacza to, że możecie opisać każdą czcionkę ze względu na posiadane przez nią cechy, np. polskie znaki, czcionka ozdobna, szeryfowa, pismo odręczne itd. Zależy to tylko od Waszych potrzeb, a może ułatwić przeglądanie zbioru oraz szybkie odnajdywanie tego, co akurat jest Wam potrzebne.


Poza tym: program pozwala zarządzać fontami i z jego poziomu można odinstalować niechciane czcionki, wyświetla informacje o prawach autorskich do fontów (przydatne, jeśli chcecie komercyjnie wykorzystywać czcionki), pozwala grupować czcionki na różne sposoby, w zależności od stworzonych zbiorów, grup czy folderów.

A Wy używacie różnych czcionek czy ograniczacie się do kilku? Ściągacie i zapominacie czy instalujecie i używacie?

Wszystkie środowe myki:

http://asia-majstruje.blogspot.com/search/label/%C5%9Brodowe%20myki