środa, 15 maja 2013

Środowe myki: czcionki i dingbaty


Brakuje Wam czasem grafiki lub jakiegoś obrazka i bezskutecznie poszukujecie ich w sieci? A wiecie, że czasem wystarczy ściągnąć odpowiednią czcionkę, która zamiast liter ma różnego rodzaju symbole i znaki? Nazywa się je dingbatami - kiedyś były to po prostu ozdoby drukarskie używane w składaniu tekstu, dzisiaj określa się tak również właśnie czcionki złożone z obrazków.

W środowych mykach pisałam już kiedyś o czcionkach, ale dopiero po tym, jak mój komputer i wszystkie ustawienia uległy zniszczeniu zorientowałam się, że tamten post mógł być dla Was nieczytelny. Czcionki, także na cudzych blogach, wyświetlają się poprawnie tylko wtedy, gdy mamy je zainstalowane na własnym komputerze. Dlatego tym razem zamiast napisów w odpowiednich czcionkach, wklejam obrazki.

Jeśli szukacie konkretnych obrazków, polecam Wam przejrzenie kategorii "Dingbat" na stronie z czcionkami do bezpłatnego pobrania, np. dafont.com. Pamiętajcie jednak, że autor czcionki mógł nałożyć jakieś ograniczenia na jej używanie, np. przeznaczyć ją jedynie do osobistego wykorzystania.

I tak, jeśli potrzebujecie postaci z kreskówek w różnych pozach, przyborów kuchennych, ozdobnych ramek, motyli, kotów, odcisków łap, bohaterów telewizyjnych, kosmitów, drzew, instrumentów muzycznych, narzędzi, starych samochodów, aparatów fotograficznych i masy innych motywów - dingbaty są dla Was, trzeba tylko poszperać! Można zmienić ich kolorystykę w taki sam sposób, w jaki zmieniacie kolor normalnej czcionki w pliku tekstowym. Podobnie w wielkością. Wiele obrazków nadaje się też do kolorowania. Możecie je wydrukować jako motyw na kartkę, użyć  do stworzenia wydruków do transferowania na meble czy tkaniny albo dla dzieci jako kolorowanki :)

Poniżej tylko kilka przykładów takich czcionek. Znajdziecie wiele czcionek, które mają jeden temat (np. stare samochody), ale w swoim składzie różne znaki (czyli przeróżne odmiany aut).

Ta przyda się w grudniu - czcionka DH_snowflakes:

 Ta na wiosenne, rowerowe wycieczki - czcionka BIKES:

Dla fanów oldskulowych już podobno kaset magnetofonowych - czcionka CKAS:

Dla szyjących - czcionka sewingpatterns:

Stemple na każdą okazję - czcionka Stamp seal:

Wybór jest przeogromny i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!
Jak zainstalować czcionkę? Ściągamy ją na swój komputer, rozpakowujemy, otwieramy Start > Panel sterowania > Czcionki, i tam je wklejamy.

Przypominam o konkursie sprzed tygodnia - na odpowiedzi czekam dziś do północy!

W poprzednich środowych mykach:

Wszystkie środowe myki