środa, 22 maja 2013

Środowe myki: wielkość zdjęcia na facebooku


Kilka tygodni temu (przy okazji tego posta) pojawiło się pytanie od April - jakiej wielkości powinny być zdjęcia zamieszczane na facebookowym profilu?

Prostokątne zdjęcie profilowe na fb oraz zdjęcia w zamieszczanych postach przycinane są do formy kwadratowej. Aby nie ulegały zniekształceniom, warto od razu wykadrować je i dopasować do kwadratu o wielkości co najmniej 180 x 180 pikseli. Zdjęcie zostanie - w zależności od rozmarów ekranu - automatycznie zmniejszone do wielkości 125 x 125 albo 150 x 150 pikseli. Jeśli chodzi o zdjęcie w tle (prostokątne, u góry strony), zostaja one rozciągnięte do wymiarów 851 x 315 pikseli (jego szerokość powinna jednak wynosić co najmniej 399 pikseli). Edycji zdjęcia możecie dokonać w najprostszych programach do obróbki zdjęć, np. w instalowanym automatycznie wraz z Windowsem Microsoft Office Picture Manager (Edytuj obraz > Zmień rozmiar). Sama z niego korzystam i w takich sytuacjach sprawdza się bardzo dobrze.

Można też dodać zdjęcie na facebooka i tam nim nieco pomanewrować. Ja sama w większości przypadków dodaję zdjęcia prostokątne i nie bawię się w docinanie, a korzystam jedynie z opcji "Zmień pozycję zdjęcia" - pozwala ona przesunąć zdjęcie i wybrać to, co będzie widoczne w okienku. U góry posta wybieramy przycisk "Edytuj lub usuń":


Klikamy "Zmień pozycję zdjęcia" :


Kiedy najedziemy myszką na zdjęcie, pokaże się nam krzyżyk - klikamy na zdjęcie i cały czas trzymając przesuwamy obraz. Zmiany zachowujemy wybierając przycisk "Zapisz":


Sposób ten nie nadaje się oczywiście do wszystkich zdjęć, z pewnością nie uda się wykadrować tak zdjęć zawierających mocno prostokątny obiekt.

Mam nadzieję, że te kilka informacji Wam się przyda. Z facebookowego profilu korzystam od niedawna, więc wszelkie uwagi mile widziane! Jeśli macie jakieś sugestie czy szczególne zapotrzebowanie na środowy myk, dajcie znać w komentarzach - jeśli będę umiała, chętnie pomogę.


W poprzednich środowych mykach:

Wszystkie środowe myki

7 komentarzy:

 1. nie wiedziałam do tej pory o zymś takim jak "zmień pozycję zdjęcia" na facebooku -dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też do tej pory nigdy z tej opcji nie korzystałam. Dzięki za podpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znałam tej opcji,dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam, przeczytałam... i zapomniałam podziękować. Bardzo dziękuję:) Info o pixelkach jest właśnie dla mnie - dzięki:) Skąd Ty to wiesz?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapewne jak wkoncu zaloze konto na FB to wroce do tego posta :) Milego weekendu Ci zycze Asiu juz teraz :) Pozdrawiam Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za podpowiedź co do wymiarów zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń